Увага! КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго» вимушено зупиняє надання послуги гарячого водопостачання з 20 травня 2021 року

image

З 20 травня 2021 року втрачає чинність Постанова Кабінету Міністрів України №867 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків (далі - ПСО) на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу».

З втратою чинності Постанови, теплопостачальні підприємства теплокомуненерго (далі - ТКЕ) мають закуповувати природний газ, для надання комунальних послуг, на вільному ринку. Але щоб мати можливість обрати постачальника природного газу на вільному ринку – ТЕК мають повністю розрахуватися за спожитий природній газ перед НАК "Нафтогаз України" і закуповувати природній газ за умови 100% попередньої оплати!

КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго», як і всі інші теплопостачальні підприємства України, має заборгованість перед  НАК «Нафтогаз України». У випадку ВМТЕ цей борг складає 289 млн. грн.

Слід також зауважити, що КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго» має чи не найкращу ситуацію в Україні серед обласних центрів, по рівню розрахунків за природній газ https://www.naftogaz.com/files/Information/TKE-tabl-06-05-2021.pdf

Чому виникають борги за спожитий природній газ?

По-перше – це різниця в тарифах. КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго» не збільшувало тарифи на теплову енергію для населення з січня 2019 року (з діючими  тарифами можна ознайомитися за посиланням https://vmte.vn.ua/price_population.html). Також нагадаємо, що в опалювальний період 2019-2020 рр. підприємство проводило ще й зміни розміру нарахувань у бік зменшення за послуги з централізованого опалення та централізованого гарячого водопостачання споживачам категорії «населення».

В січні цього року в Україні почалась газова криза і масові протести через різке здорожчання природного газу. Що неодмінно мало призвести до підняття тарифів і на послуги ТКЕ. Тому Уряд розпочав діалог з органами місцевого самоврядування щодо домовленостей не піднімати теплопостачальним підприємствам тарифи на послуги теплопостачання до кінця опалювального сезону.

В результаті в лютому 2021 р. був укладений Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води між Кабінетом Міністрів України та Асоціацією міст України. Згідно з яким тарифи на тепло до закінчення опалювального періоді 2020/2021 не підвищуватимуться. Водночас Уряд визнав, що проблеми підприємств теплопостачання, які накопичувалися роками в результаті державного регулювання, потребують вирішення на центральному рівні. Уряд також погодився, що збитки комунальних підприємств, отримані від державного регулювання тарифів на тепло для населення в цьому опалювальному сезоні, будуть компенсовані до 1 жовтня 2021 року. Мінрегіон, Міненерго, НАК «Нафтогаз» та АМУ мали спільно визначити фінансові джерела для цієї компенсації і розробити відповідні законодавчі інструменти. Крім того, Уряд гарантував, що фінансування компенсацій для підприємств теплопостачання не перекладатимуть на органи місцевого самоврядування.

Однак станом на квітень свої зобов’язання по цьому Меморандуму виконала тільки Асоціація міст України. З боку Уряду зобов’язання не виконані.

Ціна природного газу у тарифах теплових компаній, як і раніше, лишається нижчою майже на 30%, ніж фактично запропонована НАК «Нафтогаз України» підприємствам ТКЕ на травень місяць поточного року.

По-друге - борги споживачів за надані послуги з теплопостачання і гарячого водопостачання. Станом на 17 травня борг населення перед  КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго» становить майже 160 млн грн!

«Щоб оздоровити фінансовий стан ТКЕ, які є підприємствами критичної інфраструктури і  життєзабезпечення, не допустити зриву підготовки до нового опалювального сезону 2021/2022рр., необхідно терміново прийняти законодавчі акти, які б забезпечили реструктуризацію боргів ТКЕ, накопичених через економічно необґрунтовані тарифи впродовж останніх 5 років. Відміна ж ПСО і перехід підприємств до роботи в ринку газу в умовах колосальних боргів призведе до колапсу в галузі вже в найближчі місяці та зриву наступного опалювального періоду», - заявив віце-президент міжгалузевої асоціації з розвитку систем теплопостачання «Укртеплокомуненерго» Сергій Дунайло.

АТ «Вінницягаз» направило Повідомлення про припинення (обмеження) газопостачання № ВІ00001838 від 14.05.2021р., щоб КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго» у термін до 07:00 години 20.05.2021р. самостійно відключилось від газових мереж газоспоживання і підготувало до опломбування газоспоживче обладнання.

Причини, які призвели до припинення постачання гарячої води:

1.      Наявність невідшкодованої різниці в тарифах у розрахунковій сумі понад 500 млн. грн. станом на 01.05.2021 року.

2.      Неможливість застосувати нові тарифи підприємства для населення (Постанова НКРЕКП від 09.09.2020 №1671) через відсутність Постанови КМУ «Про публічні договори».

3.      Невиконання зобов’язань з боку Уряду Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води (Далі – Меморандум) між КМУ, НКРЕКП, НАК «Нафтогаз України» і Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України».

4.      Дія Постанови КМУ від 18 червня 2014 р. № 217, що залишає КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго» без обігових коштів необхідних для придбання газу.

 

У такій же ситуації й інші міста, де гаряча вода подається населенню упродовж всього року. Сукупність усіх цих факторів, на жаль, призвела до того, що КП «ВМТЕ» вимушене зупинити надання послуги гарячого водопостачання для своїх абонентів.

 

imageАктуальні теми: відеороз’яснення